logo

•• Nutričná hodnota ••

Nutričná hodnota vyjadruje obsah živín v potrave alebo jedle.

Nutričná (výživová) hodnota potraviny vyjadruje pomocou údajov o množstve obsiahnutých látok, do akej miery je potravina pre výživu človeka významná, do akej miery je prospešná alebo nežiaduca.

Nutričná hodnota sa udáva v kilojouloch (kJ) alebo kilokalóriách (kcal), mala by vyjadrovať koľko energie z potraviny získame a je udávaná na obaloch potravín.

Základným prejavom života je látková výmena. Aby mohla úspešne prebiehať, každý živý organizmus musí z vonkajšieho prostredia prijímať potravu, ktorá dodáva potrebnú energiu a látky, nevyhnutné na rast, na upevňovanie imunitného systému a ochranu proti vonkajšiemu prostrediu, ktoré chránia organizmus najmä proti infekčným chorobám.

Kvalitatívna stránka celkového množstva dodávanej energie sa vyjadruje podielom živín podľa ich biologického významu. Za optimálnu sa považuje priemerná úhrada 12,7 až 15,6 percent energie bielkovinami, 55 percent sacharidmi (cukrom) a 30 percent tukmi. Energetický pomer hlavných živín sa pritom mení podľa veku, pohlavia a fyzickej aktivity. Napríklad pre dvanásťmesačné dieťa má byť pomer bielkovín (B), tukov (T) a sacharidov (S) vyjadrený vzorcom - B : T : S = 14 : 36 : 50.

Energetický príjem, ktorý zabezpečuje potreby  zdravého jedinca, určujú tieto činitele:

  • vek,
  • fyzická aktivita,
  • konštitúcia a veľkosť organizmu,
  • klimatické a ekologické faktory.

Požiadavky na prísun energie sú zahrnuté v sústave revidovaných odporúčaných výživových dávok tak, aby uhrádzali potrebu zdravých jedincov. Tieto dávky, zostavené pre 33 skupín, sú rozdelené podľa veku, pohlavia a pracovného zaťaženia. Neprihliada sa v nich na vyššiu potrebu napríklad pod vplyvom choroby.

Pri nadbytočnom prívode energie alebo pri obmedzenej pohybovej aktivite jedinec priberá na hmotnosti, čo sa viditeľne prejaví na zvýšenom tuku v tele.

Nedostatočný prívod živín, poruchy trávenia a vstrebávania alebo zvýšený energetický výdaj jedinca sa prejaví chudnutím. Pri dlhodobejšom nedostatku dodávania energie môže prísť k vážnym chorobám.

Bielkoviny tvoria podstatnú časť živočíšnych organizmov i ľudského tela. Sú rozhodujúcim faktorom v raste a vývoji všetkých tkanív (jediným zdrojom dusíka na stavbu a reštitúciu buniek) a významným predpokladom na udržanie dobrého zdravia a vitality človeka.

Sú teda základom pri tvorbe svalov, krvi, kože, nechtov i vnútorných orgánov vrátane mozgu a srdca.

Sú nevyhnutné na tvorbu hormónov, ovplyvňujúcich ďalšie telesné funkcie, ako sú rast, pohlavný vývoj a priebeh metabolizmu.

Sacharidy sú hlavným dodávateľom energie pre telesné funkcie (teda aj svalovú prácu).Sú nezastupiteľné pri trávení a vstrebávaní ostatných zložiek potravy. Poskytujú bezprostredne využiteľnú energiu na tvorbu tepla v organizme. Sú dôležité pri premene bielkovín a tukov. V potrave sa vyskytujú bežne ako cukor, škrob alebo celulóza. Jednoduché cukry sa vyskytujú v ovocí a mede. Sú ľahko stráviteľné.

Disacharidy sa vyskytujú v repnom cukre. Vyžadujú istú tráviacu činnosť, ktorá je menej zložitá ako pri škrobe.

Celulóza, konzumovaná napríklad v šupkách ovocia a zeleniny alebo v strukovinách je nestráviteľná, no veľmi dôležitá pre pohyb (peristaltiku) čriev.

V strave, obsahujúcej sacharidy je obyčajne aj dostatok nestráviteľnej celulózy, ktorá svojím mechanickým pôsobením urýchľuje vyprázdňovanie čriev a v tráviacich ústrojoch podnecuje kvasné procesy, ktoré účinne pôsobia proti hnilobným - chorobným procesom.

Tuky sú najkoncentrovanejším zdrojom energie v potrave. Vyskytujú sa v každom živočíšnom tele, najmä pod kožou a vo vnútornostiach. Okrem toho sú v plodoch niektorých rastlín, napr. v ľanových semenách, orechoch, podzemnici olejnatej, semenách slnečnice a pod.

V porovnaní so sacharidmi a bielkovinami majú približne dvojnásobnú energetickú hodnotu. 1g tuku dodáva organizmu 38kJ. Navyše sú nosičmi vitamínov A, D, E, K, rozpustných v tuku. Absorpcia vitamínu D v tuku podmieňuje využiteľnosť vápnika v telesných tkanivách. Tuky sú významným faktorom aj pri premene karoténu na vitamín A.

Tukové zásobné tkanivá obklopujú, chránia a upevňujú také orgány, ako sú obličky, srdce a pečeň. Tuk chráni telo pred výkyvmi tepla. Pomáha udržiavať telesnú teplotu a predžuje trávenie spomaľovaním vylučovania žalúdočnej chlorovodíkovej kyseliny.

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...